Hafty i stroje opoczyńskie w Muzeum Etnograficznym
Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na nową wystawę „Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz” przygotowaną zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego z myślą o różnych odbiorcach. W ramach tego wydarzenia 27 września br. o godzinie 11:00 odbędzie się spotkanie z audiodeskrypcją na żywo i bezpłatne warsztaty.
Wystawa „Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz” dotyczy pasji, która może przynieść zaskakujące efekty – zostać zauważona i doceniona. W tym przypadku mamy do czynienia z kolekcją opoczyńskich strojów, haftów oraz fotografii zgromadzoną i opracowaną przez Teresę Szwedkowicz (1930–2001). Przez ponad 40 lat udało jej się zebrać ok. 5 tys. obiektów.
Wystawa została przygotowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Wzięto pod uwagę potrzeby różnorodnych odbiorców: osób starszych, osób o ograniczonej sprawności ruchowej, osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, intelektualną i w spektrum autyzmu. W przestrzeni wystawy dostępne są:
- audiodeskrypcja wybranych obiektów,
- przewodnik po wystawie w tekście łatwym do czytania i rozumienia (ETR),
- wideoprzewodnik w polskim języku migowym (PJM),
- skrypt do filmu archiwalnego,
- opisy alternatywne w języku polskim i angielskim do pętli zdjęć w ramkach cyfrowych.
Więcej informacji o artystce i wystawie:
https://ethnomuseum.pl/wystawy/kolekcjonerka-teresa-szwedkowicz-1930-2001/
Wystawa będzie trwała do 25.02.2025 r.
Spotkanie z audiodeskrypcją
W ramach wystawy „Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz” 27 września odbędzie się spotkanie z audiodeskrypcją na żywo. Będą pomoce dotykowe oraz audiodeskrypcje wystawy, które pomogą w poznaniu ekspozycji i wszystkich jej wątków: od haftu po fotografie. W programie wydarzenia jest oprowadzanie po ekspozycji oraz warsztat plastyczny z wykorzystaniem różnorodnych faktur.
Wydarzenie bezpłatne
Termin:
27 września, godz. 11:00
Miejsce:
Państwowe Muzeum Etnograficzne
Warszawa, ul. Kredytowa 1
Kontakt:
dostepnosc@ethnomuseum.pl, tel.: 502 955 534 (możliwość wysłania SMS)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego, który jest organizatorem Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
ABM/Centrum Komunikacji PZN
Fot.: Muzeum Etnograficzne