Treść artykułu

Zasłanianie oczu

Relaksowanie oczu to jeden z najważniejszych elementów Terapii Widzenia®. W przypadku niektórych osób kluczowe, a czasem nawet wystarczające, by uzyskać poprawę w różnego rodzaju dolegliwościach.

Zasłanianie oczu to jedno z najprzyjemniejszych ćwiczeń, bardzo często stosowane w Terapii Widzenia®. Pozwala przede wszystkim szybko zregenerować oczy. Dlatego ćwiczenie to zaleca się zwłaszcza osobom, które dużo pracują przy komputerze. Można je wykonywać zarówno na siedząco (choćby przy biurku w pracy), jak i na leżąco.

Usiądź przy stole lub przy biurku, oprzyj łokcie na blacie i np. kilku książkach, tak, żeby ramiona były poziomo. Jeśli wolisz się położyć, dla większej wygody ułóż na piersiach niedużą poduszkę i oprzyj na niej łokcie. Możesz nawet spiąć je paskiem, żeby nie rozjeżdżały się na boki. Najpierw pocieraj przez chwilę dłonią o dłoń, by je rozgrzać, a potem zasłoń zamknięte oczy wnętrzem dłoni. Ułóż je delikatnie, postaraj się rozluźnić. Zadbaj o to, by było ci naprawdę wygodnie, spróbuj rozluźnić barki. Doświadczaj tego, jak przyjemnie jest przez chwilę nie patrzeć. Oczy nawilżają się i odpoczywają.

Aby wzmocnić efekt ćwiczenia, możesz jednocześnie przypomnieć sobie jakieś piękne miejsce, którego widok działa na ciebie kojąco. Możesz też wyobrazić sobie, że patrzysz w dal, np. siedzisz na plaży i patrzysz na morze.

Pamiętaj, że ćwiczenie to ma być przede wszystkim przyjemne i relaksujące. Dlatego warto zadbać o swój komfort. Jeśli wykonujesz je w domu, wyłącz telefon i poproś domowników, żeby ci nie przeszkadzali. Możesz też włączyć jakąś ulubioną muzykę.

Wystarczy poświęcić na to ćwiczenie kilka minut dziennie. Ale wiele osób z chęcią wykonuje je dłużej. Nie ma tu limitu czasowego. Są osoby, które pozostają w tej pozycji godzinę a nawet dłużej.

Ćwiczenie to pozwala szybko zregenerować zmęczone oczy, wzmacnia je. Powoduje ich lepsze ukrwienie i przez to wspomaga procesy zdrowienia przy różnych dolegliwościach. Każda osoba mająca problemy ze wzrokiem powinna je poznać i stosować w razie potrzeby.

Mikołaj Markiewicz, twórca metody Trening Widzenia®, http://treningwidzenia.pl/

Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny