Treść artykułu

Warszawa po pierwszym koncercie młodych muzyków!

20 grudnia 2010 r. w sali widowiskowej Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie odbył się pierwszy koncert czterech młodych, wybitnie uzdolnionych niewidomych muzyków z Polski: Patrycjusza Kisły, Zuzanny Osuchowskiej, Marii Ruszeckiej i Agnieszki Wareckiej. Świąteczna uroczystość zakończyła trzydniowe warsztaty wizażu, wizerunku scenicznego oraz lekcje mistrzowskie z profesorami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncert był niezapomnianą niespodzianką dla gości, którzy przyszli na pokaz filmu Chopin – pragnienie miłości z audiodeskrypcją.

Koncert poprowadziła dr Katarzyna Szymańska-Stułka, która jako przedstawicielka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, pełni opiekę artystyczną nad chopinowskim projektem. Repertuar był bardzo urozmaicony, od klasycznych kolęd po nieznane nikomu pastorałki. Między utworami panie, z zespołu realizującego projekt, odczytały wiersze Bożonarodzeniowe. A wszystko to przy filiżance gorącej, pachnącej kawy i pysznym świątecznym makowcu. Występ miał charakter bardzo kameralny i rodzinny, był wspaniałą okazją do przedświątecznej zadumy. Każdy ze słuchaczy miał okazję wysiąść na chwilę z pędzącego pociągu przedświątecznych przygotowań. Goście wyszli poruszeni i z niedosytem artystycznych wrażeń.

Wieczór zakończył cykl warsztatów, które odbyły się w dniach 18-20.12.2010 roku w Warszawie. Były to pierwsze zajęcia warsztatowe dla pięciu osób wybranych do realizacji indywidualnych programów rozwoju muzycznego w ramach, realizowanego przez Polski Związek Niewidomych, projektu Chopin dla niewidomych. Uczestnicy pracowali nad tym co niezbędne w karierze artystycznej: wizażem, doborem stroju, kolorystyki, nad wizerunkiem scenicznym oraz lepszą i skuteczną komunikacją z odbiorcami ich twórczości. Wszytko to pod okiem specjalistów z tej dziedziny: wizerunek sceniczny poprowadziła Pani Natalia Babińska – muzyk i reżyser teatralny oraz Pani Elżbieta Michalska – wizażystka z wieloletnim doświadczeniem, również w pracy z osobami niewidomymi.

Ponadto uczestnicy odbyli lekcje mistrzowskie z profesorami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: fortepian – dr Joanna Maklakiewicz i zajęcia wokalne – profesor Mikołaj Moroz.

Trzydniowe spotkanie było doskonałą okazją do wzajemnego poznania się uczestników, zespołu projektowego oraz specjalistów. W czasie wolnym zgłębialiśmy wspólnie wiedzę na temat twórczości i sylwetki wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina odbywając wędrówkę po jego Muzeum.

Warsztaty oraz pokaz filmu odbyły się w ramach projektu Chopin dla niewidomych dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Wymiany Kulturalnej, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziękujemy Stołecznemu Centrum Edukacji Kulturalnej za użyczenie sal: widowiskowej oraz kinowej. Podziękowania kierujemy również do firmy Dalkia Polska S.A., która współfinansowała warsztaty.