Turnus usprawniająco-rekreacyjny w Laskach

Turnus usprawniająco-rekreacyjny w Laskach

W dniach 25.06. – 08.07.2017r. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Laskach odbył się turnus usprawniająco-rekreacyjny dla dzieci niewidomych i słabowidzących, zorganizowany przez Polski Związek Niewidomych Centrum Rehabilitacji we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi.

Uczestniczyło w nim 24 dzieci w wieku od trzech do jedenastu lat wraz z rodzicami, opiekunami i rodzeństwem. Razem 57 osób.

Dzieci brały udział m.in. w zajęciach z: rehabilitacji wzroku, hipoterapii, orientacji przestrzennej oraz bezpiecznego i samodzielnego poruszania się z elementami czynności życia codziennego, rehabilitacji ruchowej z elementami integracji sensorycznej. Uczestniczyły też w zajęciach muzyczno-ruchowych, rekreacyjnych i rehabilitacyjnych w wodzie (basen), z elementami metody Weroniki Sherborne, edukacyjnych, ceramicznych, jak również w terapii logopedycznej i psychologicznej.

Dla rodziców zorganizowano warsztaty “Ruch, relaks i dźwięk”, “Jak samodzielnie zrobić zabawkę lub grę” oraz zajęcia z ceramiki i warsztaty bębniarskie. Mieli oni możliwość rozmów z psychologiem, a także odbyło się spotkanie z absolwentami Lasek na temat nowoczesnych technologii dla niewidomych i słabowidzących.

W czasie turnusu dzieci brały udział w zajęciach sportowych, rozgrywkach w goalbala a sobota. 1 lipca była Dniem Sportu.

W niedzielę odbyła się wycieczka do Wilanowa, gdzie dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w zajęciach przyrodniczych spacerując po parku.

Odbył się również wieczór gier planszowych oraz występ muzyczny naszych niewidomych absolwentów Ani, Jadzi i Marcina.

Dzieci wzięły udział w warsztatach przyrodniczych, które poprowadziła  Katarzyna Fidler z Kampinoskiego Parku Narodowego, w warsztatach zoologicznych “Zwierzęta gospodarskie” oraz w warsztatach czekoladowych Wedel.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty bębniarskie, których efektem było przedstawienie muzyczne “Wielki rejs” z udziałem dzieci i rodziców.
Odbyły się również Spotkania integracyjne w czasie których przy muzyce, piosence i tańcu wszyscy cieszyli się sobą nawzajem.

Beata Zięba
pracownik Towarzystwa Opieki
nad Ociemniałymi w Laskach

Pobierz artykuł jako dokument .pdf