Treść artykułu

Czwórka seniorów w strojach sportowych idzie ścieżką leśną.

Seniorze, sport to zdrowie

Statystyki pokazują, że trzy czwarte osób powyżej 60. roku życia w Polsce nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, nawet raz w tygodniu. Ćwiczenia mogą przynieść nie tylko korzyści zdrowotne dla seniorów, ale także poprawić ich samopoczucie i jakość życia.

Ponad trzy czwarte osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, nawet raz w tygodniu. Problem braku aktywności fizycznej seniorów nie dotyczy tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. Takie wnioski płyną z badania MultiSport Index 2023 oraz międzynarodowego badania przeprowadzonego w Europie.

Porównując dane europejskie w 2017 roku tylko 45% osób w wieku 65−74 lat w Unii Europejskiej poświęcało co najmniej 3 godziny tygodniowo na aktywność fizyczną, w porównaniu z 33% w grupie wiekowej 75 lat i więcej. A jeśli już osoby starsze podejmowały aktywność fizyczną to były to najczęściej: spacery, prace ogrodnicze, jazda na rowerze i pływanie.

− Niedostateczna aktywność fizyczna wśród seniorów może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Choroby układu krążenia, nowotwory i demencje to obecnie największe zagrożenia, a aktywność fizyczna może stanowić istotny czynnik prewencyjny – powiedziała Anna Rogińska, ekspertka ds. rozwoju biznesu w 4D Center.

Trzy kroki do zdrowia

Włączenie aktywności fizycznej do codziennego życia seniorów może zaczynać się od prostych ćwiczeń. Spacerowanie − nawet przez 10−15 minut dziennie − stanowi doskonały początek. Do podstawowego planu treningowego można dodawać łagodne ćwiczenia wzmacniające mięśnie, takie jak przysiady, czy pompki w oparciu o stół. Dla osób preferujących bardziej spokojne formy aktywności, joga i tai chi są dobrymi opcjami, pomagając jednocześnie poprawić elastyczność i równowagę. Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej senior powinien skonsultować się z lekarzem w celu dostosowania programu do indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

− Ważne jest, aby programy ćwiczeń były dostosowane do indywidualnych potrzeb seniorów, uwzględniając obecność chorób przewlekłych i ograniczenia wynikające z wieku. W Polsce, gdzie odsetek osób aktywnych fizycznie jest niższy niż średnia europejska, istnieje pilna potrzeba działań edukacyjnych, aby podnieść świadomość seniorów na temat korzyści płynących z regularnej aktywności fizycznej − komentuje Anna Rogińska.

FZ/Centrum Komunikacji PZN

Źródło: Newseria

Fot. Shutterstock