Treść artykułu

Cztery tyflografki przedstawiające zabytki Uniwersytetu Warszawskiego - dwie ułożone na górze, dwie na dole. Obok leży przewodnik w alfabecie Braille'a.

Ścieżka edukacyjna dla osób niewidomych i słabowidzących na Uniwersytecie Warszawskim

Na Uniwersytecie Warszawskim powstała trasa dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki nowej ścieżce edukacyjnej będą one mogły zapoznać się z historią i zabytkami uniwersytetu. Zwiedzanie ułatwią także tyflografiki oraz przewodnik wydany w alfabecie Braille’a.

Więcej szczegółów na temat nowej trasy znajdą Państwo w przytoczonym poniżej liście.

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że pod koniec 2018 r. została uruchomiona „Ścieżka edukacyjna dla osób niewidomych i słabowidzących na Uniwersytecie Warszawskim”. Zasadniczym elementem „Ścieżki edukacyjnej” jest trasa zwiedzania przygotowana z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących, zainteresowanych historią i zabytkami Uniwersytetu Warszawskiego. Jej początek stanowi ekspozycja w Muzeum UW, gdzie zwiedzający zapoznają się z najważniejszymi faktami dotyczącymi dziejów uczelni. Kolejnymi punktami wędrówki po zabytkowym terenie uniwersytetu są jego największe atrakcje, m.in. Pałac Kazimierzowski, Stary BUW i Sala Kolumnowa w Budynku Pomuzealnym. Zwiedzający poznają ich dzieje, architekturę, najciekawsze elementy dekoracyjne i rzeźbiarskie. Będzie im towarzyszył odpowiednio przygotowany oprowadzający.

Istotnym dopełnieniem ścieżki edukacyjnej jest przewodnik dla osób niewidomych i słabowidzących. Składa się on z dwóch części: pakietu edukacyjnego, z którego można skorzystać na miejscu oraz folderu promocyjnego, który każdy ze zwiedzających będzie mógł zabrać ze sobą. Materiały zostały opracowane w alfabecie Braille’a. W ramach pakietu przygotowano też tyflograficzne przewodniki do poszczególnych punktów uniwersyteckiej trasy.

Prosimy o wcześniejsze rezerwacje telefoniczne (tel. 22 55 20 107) bądź mailowe (zwiedzanie@adm.uw.edu.pl).

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, VARIA Fundacja Wydziału Historycznego UW

Oprowadzanie jest bezpłatne.

Ścieżka jest wspólną inicjatywą Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i VARIA Fundacji Wydziału Historycznego UW.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.