Treść artykułu

Projekt Aktywna Warszawa – informacja

Instytut Tyflologiczny PZN rozpoczyna 1 lipca b.r. realizację dwuletniego projektu “Aktywna Warszawa” – program wsparcia społeczno – zawodowego rodzin z osobami z dysfunkcją wzroku.

Projekt ten będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza na lata 2014-2020.

Liderem projektu jest Miasto Stołeczne Warszawa, natomiast partnerami Polski Związek Niewidomych i Fundacja Szansa dla Niewidomych.

W projekcie wsparciem zostanie objętych ogółem 80 rodzin z Warszawy, w których są osoby z dysfunkcją wzroku, nieaktywne zawodowo lub zagrożone utratą pracy.

Do projektu przyjętych będzie ogółem 80 osób z dysfunkcją wzroku (znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności) i 20 osób, które znajdują się we wspólnym gospodarstwie domowym z osobami z dysfunkcją wzroku, uczestniczącymi w działaniach projektu.

Projekt skierowany jest do osób nieaktywnych zawodowo od 16 do 65 roku życia i do osób od 35 do 52 roku życia, które są aktywne zawodowo, ale potrzebują wzmocnienia swojej pozycji na rynku pracy.

Projekt zakłada kompleksową pomoc dla rodzin poprzez następujące działania:

  1. Dla wszystkich uczestników (z niepełnosprawnością i bez niepełnosprawności):
    1. Wytyczenie indywidualnych planów działania
    2. Szkolenia komputerowe na różnych poziomach
    3. Wsparcie tyflologiczne
    4. Wsparcie coachingowe (pomoc w określeniu życiowych celów, w polepszeniu efektów podejmowanych działań, w przyspieszeniu tempa rozwoju)
  2. Dla części osób, między innymi:
    1. Indywidualny trening umiejętności życiowych (m.in. orientacja przestrzenna, czynności życia codziennego, usprawnianie widzenia, wsparcie psychologiczne, dbanie o własny wygląd) – dla 60 osób
    2. Grupowy trening umiejętności życiowych (m. in. wsparcie w zakresie tworzenia trwałych więzi rodzinnych i z otoczeniem, w zakresie komunikacji interpersonalnej, w w zakresie radzenia sobie ze stresem, w podniesieniu poczucia własnej wartości) – dla 40 osób
    3. Warsztaty aktywizacji zawodowej mające na celu naukę umiejętności poruszania się na rynku pracy – dla 60 osób
    4. Szkolenia i kursy zawodowe, stypendia szkoleniowe dla uczestników tego działania – dla 60 osób
    5. Płatne staże zawodowe – dla 30 osób
    6. Pośrednictwo pracy

W ramach projektu przewidziano również warsztaty edukacyjne dla członków rodzin uczestników projektu, poradnictwo rodzinne oraz rodzinne wyjścia do miejsc kultury.

Prosimy Państwa o przekazywanie informacji o projekcie osobom, które mogą być zainteresowane wzięciem w nim udziału.

Zgłoszenia do projektu będę przyjmowane telefonicznie pod numerami tel. 22 887 62 70, 22 635 52 84; mailowo: alemanczyk@pzn.org.pl, zainteresowani mogą również zgłaszać się osobiście w siedzibie PZN przy ul. Konwiktorskiej 9, pokój nr 24 lub pokój nr 25. Załączamy formularz zgłoszeniowy

Centrum Rehabilitacji