Treść artykułu

Owacje na stojąco!

23 lutego 2011 roku, o godzinie 18:00 rozpoczął się niezapomniany, przepełniony wrażeniami artystycznymi i duchowymi wieczór koncertowy niewidomych muzyków
w Kościele Sióstr Wizytek w Warszawie. Koncert zagrali Maria Ruszecka – organy i Patryk Matwiejczuk – fortepian.

Marysia pochodzi z Nysy, tam też ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II Stopnia im. W. Lutosławskiego w klasie fortepianu. Obecnie studiuje Jazz i Muzykę Estradową. Patryk ze Szczecina – student I roku Akademi Sztuki. Obydwoje z nagrodami z prestiżowych konkursów muzycznych w Polsce i na świecie. Beneficjenci projektu Chopin dla niewidomych.

Koncert otworzyła Pani Anna Woźniak-Szymańska, prezes PZN, która wyraziła swoją wdzięczność dla Stowarzyszenia Mieszkańców Smolnej oraz Uniwersytetu Fryderyka Chopina za zaangażowanie i wsparcie, jakiego udzielają nam w trakcie realizacji projektu na rzecz uzdolnionych niewidomych muzyków.

Jako pierwsza wystąpiła Marysia. Na organach, które pamiętają występy młodego Chopina, zagrała pięć utworów, a w trakcie ostatniego zachwyciła wszystkich słuchaczy również swoim wspaniałym wokalem.:

  • J. Boyvin – II Suita cz. II “Desus de petite Trompette”,
  • J. S. Bach – Preludium chorałowe “Wachet auf, ruft uns die Stimme”,
  • Th. Dubois – “Priere”,
  • “Postlude-cantigue”,
  • W. Wawiłow (J. Caccini) “Ave Maria”.

Kiedy zakończyły się owacje i wybrzmiał jazzowy bis Marysi, na scenie pojawił się Pan Tomasz Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej, który powiedział kilka słów o działalności Warszawskiego Kwartału Muzycznego. Kwartał obejmuje obszar między ulicami Nowy Świat, Alejami Jerozolimskimi, Tamką a aleją na Skarpie. Zaangażowani w projekt dążą do tego by owy teren stał się miejscem, w którym muzyka na żywo będzie rozbrzmiewać wszędzie. Pomysł ten promowany jest w ramach starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Druga część koncertu należała do Patryka Matwiejczuka, który dał 45 minutowy recital chopinowski. W jego repertuarze znalazły się:

  • Fryderyk Chopin – Polonez cis – moll op. 26 nr 1,
  • Fryderyk Chopin – Nokturn H – dur op. 62. nr 1,
  • Fryderyk Chopin – Mazurek a – moll op. 59 nr 1,
  • Fryderyk Chopin – Nokturn b – moll op. 9 nr 1,
  • Fryderyk Chopin – Walc As – dur op. 34 nr 1,
  • Fryderyk Chopin – Walc cis moll op. 64 nr 2.

Publiczność była zachwycona występem młodego pianisty, wspaniale opisał wrażenia artystyczne w swojej relacji z koncertu Pan Piotr Dąbrowski:

Nikt nie widział już niewidomego chłopca, ale młodego dojrzałego muzyka, w pełni świadomego struktury muzyki, którą gra i mistrzowsko wchodzącego w najtrudniejsze pasaże. Świat, jaki Patryk Matwiejczuk rysował dźwiękami był kompletny, głęboki i piękny. W nokturnach (h-dur i b-moll) widać było uroki nocnego pejzażu, w mazurku piękno polskiej wsi o wczesnojesiennych kolorytach (www.chopin-u-wizytek.pl)

Ten koncert we wszystkich pozostawił niedosyt artystycznych wrażeń.