Treść artykułu

Prezes Polskiego Związku Niewidomych, Anna Woźniak-Szymańska, odbiera dyplom (w wersji czarnodrukowej i w Braille'u) przyznający Honorowy Patronat Prezydenta RP od ministra reprezentującego Prezydenta, Wojciecha Kolarskiego.

Niezwykły koncert

Środowe popołudnie. Centrum Warszawy. Kościół rozświetlony kolorowymi reflektorami, wypełniony po brzegi ludźmi, rozbrzmiewający muzyką, radością, poczuciem wspólnoty. Przed ołtarzem, na zaimprowizowanej scenie, muzycy porywają dźwiękiem uczestników, a konferansjer swoją charyzmą przyciąga uwagę każdego słuchacza. W przerwach rozbrzmiewają słowa Ewangelii czytane aksamitnym głosem znanego lektora.

Tego koncertu długo nie zapomnimy. „Kolędowanie z niewidomymi dla Niepodległej” było niezwykłym wydarzeniem. Jak powiedział Tomasz Wolny, prowadzący to spotkanie, nie ma przypadków. Bo czy jest przypadkiem, że gdy tylko pojawił się pomysł Prezes Polskiego Związku Niewidomych, Anny Woźniak-Szymańskiej, dwoje parafian kościoła przy Senatorskiej, Beata i Piotr, pomogli organizatorom skontaktować się z ojcem Lechem Dorobczyńskim, proboszczem tej parafii? Że ojciec Lech zaangażował się w tę sprawę całym sercem i zaraził swoim entuzjazmem kolejne osoby? Że Rafał Brzozowski, znany wokalista, odpowiedział na to „wezwanie” i zaprosił kolejne 30 osób? Nie, to nie był przypadek, to dobre serca, otwarte umysły i ludzie, dla których „nie da się” nie istnieje, sprawili, że przeżyliśmy wspólnie to niezwykłe popołudnie.

Koniec i początek

Rozpoczynając koncert, Tomasz Wolny przypomniał zebranym, że miejsce spotkania jest jak najbardziej adekwatne, ponieważ św. Franciszek z Asyżu, którego obraz znajduje się w kościele przy Senatorskiej, pod koniec życia utracił wzrok. Samo wydarzenie natomiast jest symbolicznym otwarciem kolejnego roku obchodów Święta Niepodległości i jednocześnie zakończeniem okresu kolędowania.

Zanim jednak rozpoczęła się tytułowa część spotkania, prezes Zarządu Głównego PZN, Anna Woźniak-Szymańska przypomniała ciekawą historię najpiękniejszej świątyni reformackiej w Polsce, wymieniła najcenniejsze obrazy takie jak: Opłakiwania z końca XVII w., portrety św. Franciszka i św. Antoniego. Zwróciła także uwagę na to, że w krużgankach kościoła znajdują się XIX-wieczne tablice zasłużonych mieszczan oraz liczne tablice żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. W szczególny sposób przywitała gości specjalnych, a przede wszystkim ministra Wojciecha Kolarskiego, reprezentującego Prezydenta RP. Podsekretarz stanu wręczył prezes Woźniak-Szymańskiej dyplomy okolicznościowe z podziękowaniami za wartościową inicjatywę, która wpisuje się w piękną polską tradycję wspólnego kolędowania, przygotowane w czarnym druku i w alfabecie Braille’a, dzięki czemu odczytać go zebranym mógł Rafał Kanarek. Nie zabrakło wyrazów wdzięczności dla współorganizatorów, złożonych na ręce reprezentantów Biura Programu Niepodległa – dyrektora Jana Kowalskiego oraz proboszcza kościoła św. Antoniego Padewskiego – ojca Lecha Dorobczyńskiego. Swoją obecnością zaszczycił nas także Krajowy Duszpasterz Niewidomych – ks. prałat Andrzej Gałka oraz przedstawiciele Rady Naukowej PZN, organizacji pozarządowych, ośrodków szkolno-wychowawczych i ponad 250 gości, którzy przyjechali z całej Polski.

Następnie zabrzmiały słowa Ewangelii wg św. Łukasza, które przypomniał Łukasz „Knopek” Konopka, lektor znany m.in. z programów na kanale Discovery. Jego piękny, aksamitny głos idealnie współgrał z delikatnym akompaniamentem klawiszowym i wprowadził zasłuchanych gości w świąteczny nastrój, a i później przypominał zebranym kolejnymi czytaniami o Tym, dla którego śpiewamy.

Anioły i ludzie wielcy sercem

Kolędowanie pieśnią „Raduj się świecie” rozpoczął zespół NaNowo, złożony z 12 wokalistów, pod przewodnictwem dyrygenta Marcina Obsta. Chórowi, a później także kolejnym artystom, akompaniował zespół Rband, którego piękne aranżacje sprawiły, że nawet tradycyjne, wszystkim znane kolędy zabrzmiały jak nowe. NaNowo również nie schodziło zbyt często ze sceny, towarzysząc kolejnym wokalistom. Po takiej rozgrzewce gromkimi brawami przywitano Rafała Brzozowskiego. Ten znany wszystkim wokalista czuwał nad organizacją koncertu i podjął się niełatwego zadania: nie tylko zaprosił fantastycznych muzyków, ale też dopracował repertuar i program wydarzenia. Nie było tu miejsca na błędy – całość dopięta na ostatni guzik, za co ogromnie dziękujemy! Ludzi o tak wielkich sercach nie ma wielu!

Dalej wszystkich słuchaczy porwała fala muzyki: Rafał Brzozowski wprawił uczestników  w radosny nastrój i zachęcił do śpiewania tradycyjnymi kolędami takimi, jak „Jezus malusieńki”, „Anioł pasterzom mówił” i „Gdy śliczna Panna”. Następnie swoim anielskim, ale potężnym głosem, wydobywającym się z filigranowej figury, zachwyciła niewidoma Julita Bartosiak, wykonująca pieśń „When a child is born” oraz „Jest taki dzień”. Wyjątkowo utalentowane małżeństwo: Anna Bystroń-Jajkiewicz i Marcin Jajkiewicz, któremu na scenie wtórowała Małgorzata Szarek, zaśpiewali nasze polskie kolędy, takie jak „Wśród nocnej ciszy”, „W żłobie leży” czy „Gore Gwiazda”, w jazzowo-bluesowych aranżacjach. Wrażenie na słuchaczach zrobiła też polska wersja piosenki „You raise me up” w wykonaniu Marcina Jajkiewicza i zespołu NaNowo. Mateusz Ziółko po raz kolejny udowodnił, że jest głosem Polski, gdy zaśpiewał „Z narodzenia Pana”, „Nie było miejsca dla Ciebie” i „Gdy się Chrystus rodzi”, zakończone brawurową wokalizą, która zaparła dech w piersiach wszystkim słuchającym.

Halina Frąckowiak wzruszyła do łez wykonaniem „Mizernej cichej”, „Lulajże Jezuniu” i „Matki Pszenicznej”, a następnie zaprosiła pozostałych artystów do wspólnego zaśpiewania „Jak pięknie by mogło być”. Rafał Brzozowski rozbawił też publiczność nietypową interpretacją kolędy „Oj, Maluśki”. Koncert zakończyło wspólne śpiewanie „Raduj się świecie” i „Przybieżeli do Betlejem”.

Nie tylko muzyka

Muzyczna oprawa spotkania była fantastyczna, ale w „Kolędowaniu z niewidomymi dla Niepodległej” nie chodziło tylko o muzykę. To radość, energia i dobro bijące z występujących na scenie artystów sprawiły, że ten koncert był tak wyjątkowy. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim, którzy się do tego wydarzenia przyczynili i którzy na nie przyszli, bo bez Was nie byłoby tak niesamowitej atmosfery.

Poniżej przedstawiamy treść listu, który na ręce Prezes Zarządu Głównego PZN, Anny Woźniak-Szymańskiej, przekazała Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

 

Warszawa, 29 stycznia 2019 r.

 

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Elżbieta Rafalska

 

Pani

Anna Woźniak-Szymańska

Prezes Zarządu Głównego

Polskiego Związku Niewidomych

 

Szanowna Pani Prezes,

bardzo dziękuję za pamięć i zaproszenie na „Kolędowanie z niewidomymi dla Niepodległej”. Zaproszenie to jest dla mnie wyróżnieniem, jednak z przykrością informuję, że zaplanowane na ten dzień obowiązki służbowe uniemożliwiają mi uczestnictwo w tym wydarzeniu.

Kultywowanie pamięci o tej ważnej rocznicy – jaką jest odzyskanie przez Polskę Niepodległości – stanowi świadectwo naszej narodowej pamięci i patriotyzmu. Ponadto kształtuje wyobrażenia o świecie, przekazuje kolejnym pokoleniom tradycyjne polskie wartości oraz tłumaczy, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Wyrazem takiej postawy jest także śpiewanie kolęd i pastorałek – piękny zwyczaj, wrosły w naszą polską kulturę – a zarazem bogactwo tradycji religijnych, narodowych i estetycznych.

Korzystając z tej sposobności, na ręce Pani Prezes składam serdeczne gratulacje osobom, które przyczyniły się do realizacji tego szczególnego Koncertu. Wszystkim artystom przekazuję z głębi serca płynące życzenia satysfakcji i uznania, natomiast słuchaczom – wielu bogatych wrażeń.

Serdecznie pozdrawiam i łączę wyrazy szacunku

Elżbieta Rafalska

Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP