Lider Dostępności 2018 r. – znamy już zwycięzców!

Lider Dostępności 2018 r. – znamy już zwycięzców!

– Dostępność ma również wymiar społeczny. Zapobiega wykluczeniu, samotności i wyobcowaniu, mobilizuje do działania. Udogodnienia architektoniczne sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej solidarna i demokratyczna – zaznaczył prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagród w 3. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider Dostępności”.

Konkurs, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich, w swej istocie ma promować uniwersalne projektowanie jak najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Państwo ma powinności wobec osób z niepełnosprawnościami 

– To oczywiście z jednej strony jest ta pomoc, którą nazwiemy pomocą socjalną, to jest w części pomoc gotówkowa, ale to także cała polityka związana z tym, by likwidować różnego rodzaju bariery. I my tu właśnie co roku w Pałacu Prezydenckim o tej właśnie polityce dyskutujemy, o tym, w jaki sposób ułatwiać dostępność w codziennym życiu do obiektów architektonicznych, do nowopowstających budynków, ale także do tych budynków zabytkowych, w których bardzo często usunięcie jest bardzo trudne – zaznaczył prezydent.

Dostępność „dotyczy nie tylko osób dotkniętych niepełnosprawnościami”

Kwestia zapewnienia dostępności dotyczy nie tylko osób dotkniętych niepełnosprawnościami, ale także osób dotkniętych różnymi rodzajami słabości i osób starszych, które mają problemy w poruszaniu się.

Prezydent przypomniał także o zapowiedzianym przez premiera Mateusza Morawieckiego rządowym programie „Dostępność plus”, na który zaplanowane są ponad 23 mld zł (w latach 2018–2025). – To jest naprawdę duża kwota pieniędzy. Wierzę, że zostaną one dobrze spożytkowane – dodał prezydent.

Podczas gali w Pałacu Prezydenckim 9 maja 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nagrody w następujących kategoriach:

Grand Prix – Grupa Skanska
Architekt/urbanista – prof. Marek Wysocki
Obiekt usługowy – Green2Day (Wrocław)
Wyróżnienia: Centrum Handlowe Posnania, Gdański Teatr Szekspirowski
Sieć placówek – Łódzka Kolej Aglomeracyjna
Obiekt zabytkowy – EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)
Wyróżnienie: EC1 Łódź – Miasto Kultury
Obiekt mieszkalny – Skanska Residential Development Poland

W uroczystej gali konkursu „Lider Dostępności” wzięła udział również pani Anna Woźniak-Szymańska, prezes PZN.

Para prezydencka wraz z Anną Woźniak-Szymańską, Prezes PZN.

Retransmisję wydarzenia można obejrzeć, klikając w link: https://www.youtube.com/watch?v=GKhxnCyTJFY