Kulturalne wtorki w lutym

Kulturalne wtorki w lutym

  • 9.02. 2016 godzina 16.00 – Z okazji Walentynek zapraszamy na koncert gitarowy w wykonaniu niezwykłego muzyka Mariusza Żółkiewki

Kompozytor wyjątkowo pięknej muzyki, rewelacyjny gitarzysta, założyciel zespołu muzyki instrumentalnej SUNDARAM. Muzyk, gitarzysta, kompozytor o wieloletnim doświadczeniu studyjnym i koncertowym.
ViNATi-Mariusz Żółkiewka świetnie opanował szybką grę na gitarze, co przy występach na żywo daje dużo pozytywnych emocji wśród publiczności. Nie jest to oczywiście jedyny atut tego artysty, gdyż gitarzysta ten w swoim repertuarze ma również przepiękne ballady, gdzie jego gitary brzmią jak przeróżne instrumenty minionych epok. Opisuje muzyką przyrodę, nadaje muzyce przestrzeni, która daje słuchaczowi możliwość na własną wewnętrzną jej interpretację.
W aranżacjach tego artysty oprócz klasyki i rocka możemy znaleźć elementy muzyki bluesowej, etnicznej, jazzu i wielu, wielu innych.

  • 16. 02. 2016 godzina 16.00 – Film z audiodeskrypcją Trzy kolory: Niebieski

Dramat psychologiczny z (1993)
Scenariusz i reżyseria Krzysztof Kieślowski
Produkcja Polska, Francja, Szwajcaria
Muzyka Zbigniew Preisner
W roli głównej Juliette Binoche
Czas trwania 94 minuty

Film “Trzy kolory: Niebieski” jest pierwszym z tryptyku, na który składają się jeszcze kolejne obrazy: “Biały” i “Czerwony”. Wszystkie filmy cyklu “Trzy kolory” nawiązują do Rewolucji Francuskiej, w warstwie ideologicznej odnosząc się w swobodny sposób do jej sztandarowych haseł: Wolność, Równość, Braterstwo, a w warstwie formalnej, za sprawą używanego jak symbol koloru, do barw francuskiej flagi. Zgodnie z tym założeniem, próbując doszukać się wymowy filmu “Trzy kolory. Niebieski” należy wyjść od hasła: wolność.

Film obsypano nagrodami na festiwalu w Wenecji: Złoty Lew dla najlepszego filmu, nagroda dla najlepszej aktorki (Juliette Binoche) i za zdjęcia (Sławomir Idziak). Otrzymał ponadto trzy Cezary (dla najlepszej aktorki, za dźwięk i montaż). Krytycy zgodnie podkreślali niezwykłą urodę filmu, bardzo malarskiego, nastrojowego, którego piękno – jak pisano – było chwilami aż nazbyt intensywne.

Opis fabuły
Młoda kobieta, Julie, traci w wypadku samochodowym męża i jedyną córkę. Mąż był wybitnym kompozytorem, pracował przed śmiercią nad utworem muzycznym, który miał być wykonywany w czasie wielkiego, europejskiego święta jednocześnie w 12 europejskich stolicach. Pogrążona w rozpaczy Julie odrzuca wszystko, co ma związek z dotychczasowym życiem, zostawia luksusowy dom na wsi i przenosi się do mieszkania w Paryżu.

  • 23. 02. 2016, godzina 16.00 – Pokaz garnków i patelni Firmy AMC, która produkuje garnki bezpieczne dla osób słabowidzących i niewidomych.

Pokaz (wraz z poczęstunkiem) obejmuje unikalny sposób przyrządzania potraw: gotowanie warzyw bez dodatku wody i smażenie mięsa bez dodatku tłuszczu. Warzywa gotowane w ten sposób mają bardziej intensywny smak i są zdecydowanie zdrowsze. W przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu gotowania zachowują witaminy, minerały i aromaty. Podczas smażenia mięsa bez dodatku tłuszczu można zaoszczędzić wielu zbędnych kalorii. Motto firmy „Zdrowe i lekkie“ takie nastawienie powinniśmy mieć nie tylko do spożywanych posiłków, ale także do życia.

Wstęp wolny.

Tyflogaleria PZN, Warszawa,
ul. Konwiktorska 7;
tel. 22 831–22–71 w. 258,
e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl www.pzn.org.pl