Treść artykułu

Inauguracyjne posiedzenie w Pałacu Prezydenckim

Pan Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda 11 września br. wręczył nominację pani prezes Annie Woźniak-Szymańskiej do Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP. Z organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi nominowani byli jeszcze: pan Dariusz Supeł, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i prezes Polskiego Związku Głuchych – pan Krzysztof Kotyniewicz.

Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Komitet wpisuje się w propozycje Prezydenta RP dotyczące szczególnego uhonorowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które zostały wyrażone w Ustawie o Narodowych Obchodach, wniesionej, jako projekt prezydencki do Sejmu RP w dniu 10 listopada 2016 r. – w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Realizację zadań mających na celu upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości, powierzono Komitetowi Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

 W skład Komitetu wchodzą trzy kategorie osób, w sumie 84 – najwyższe władze państwowe, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań oraz osoby wskazane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej spośród przedstawicieli Kościołów i innych związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych lub osób szczególnie zasłużonych dla Państwa Polskiego. W czasie posiedzenia o wszystkich działaniach realizowanych w ramach Obchodów opowiedział koordynator, Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, Minister Jarosław Selin. Program działań obejmuje trzy rodzaje projektów:

  • o zasięgu ogólnopolskim, wysokiej jakości projekty kulturalne, np. wystawiennicze, filmowe, muzyczne i badawcze;
  • o zasięgu lokalnym i regionalnym – włączenie polaków we współtworzenie obchodów, poprzez programy dotacyjne, których operatorem jest Biuro Programu Niepodległa;
  • realizowane poza granicami Polski – projekty koordynowane przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) w Poznaniu polegające na budowaniu marki kultury polskiej za granicą.

Będą też inne przedsięwzięcia jak ustanowienie 100 pomników historii na stulecie odzyskania niepodległości – ten projekt koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Czy wydanie publikacji o osobach obchodzących 100 lecie urodzin w 2018 roku.

Realizacja całego programu jest zaplanowana na lata 2017-2021.

Polski Związek Niewidomych będzie się chciał także włączyć w obchody, wymieniałyśmy z Panią prezes pomysły na gorąco (byłam także na tej uroczystości), myśląc o Muszynie, o niewidomych i słabowidzących 100 latkach. Przecież Ośrodek w Muszynie ma niezwykłą historię. 27 września 1936 roku – w imieniu Prezydenta RP Profesora Doktora Ignacego Mościckiego, ówczesny prezes Rady Ministrów oraz Minister Opieki Społecznej dokonali aktu oddania do użytku Domu Zdrowia Ociemniałych Żołnierzy RP w Muszynie, nadając Domowi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Więcej informacji można uzyskać na stronie obchodów: WWW.niepodlegla.gov.pl
Strona IAM: WWW.culture.pl

Elżbieta Oleksiak, Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN