Treść artykułu

Grafika przedstawiająca symboliczne oznaczenia osób z różnymi niepełnosprawnościami

Powstał fundusz na likwidację barier architektonicznych

Rusza pilotażowy program niskooprocentowanych pożyczek przeznaczonych na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami i innych osób ze specjalnymi potrzebami. Stworzenie funduszu to jeden z punktów programu „Dostępność Plus”.

Umowę w tej sprawie podpisali 1 lipca Minister Inwestycji i Rozwoju oraz prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Budżet programu w okresie pilotażu w 2019 r. wyniesie 4 mln zł. Środki będą pochodzić ze spłat pożyczek unijnych udzielanych w latach 2007-2013. BGK przewiduje uruchomienie preferencyjnych pożyczek już na jesieni 2019 r.

NA CO: likwidacja barier architektonicznych w zakresie dostępności do budynków mieszkalnictwa wielorodzinnego, jak również budynków użyteczności publicznej,
DLA KOGO: wszystkie podmioty będące właścicielami ww. budynków, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego i osoby fizyczne posiadające wielorodzinne budynki mieszkalne,
W JAKIEJ WYSOKOŚCI: bez ograniczeń (zgodnie z zapotrzebowaniem),
NA JAK DŁUGO: do 20 lat,
KOSZTY POŻYCZKI: oprocentowanie 0,15% rocznie, brak innych opłat i prowizji,
MOŻLIWOŚĆ UMORZENIA: do 40% kapitału

  • każdy budynek wielorodzinny 10%,
  • w zależności od liczby mieszkańców starszych, dzieci osób z niepełnosprawnościami od 10 do 20%,
  • plus kolejne 10% za położenie nieruchomości na obszarach defaworyzowanych pod względem społecznym.

Początkowo pożyczki będą udzielane bezpośrednio przez Bank Gospodarstwa Krajowego, ale w miarę zwiększania puli programu BGK będzie mógł wybrać komercyjne banki, do których oferty wejdą wymienione pożyczki.

–  Zaproponowany instrument ma charakter tymczasowy. Ustawa o dostępności, która trafiła właśnie do Sejmu przewiduje uruchomienie Funduszu Dostępności. A to stworzy warunki dla uruchomienia kolejnych 320 mln zł z budżetu państwa w perspektywie 10 lat oraz ok. 400 mln z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w tym samym czasie  – informuje Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju.

Źródło: MIiR