Treść artykułu

Szklane budynki w Warszawie.

Architektura dostępna

Jak stworzyć lepsze warunki do życia dla osób niepełnosprawnych tak, aby przestrzeń, w której się poruszają, była dla nich dostępna? Jak projektować, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły bez problemu zrobić zakupy, pojechać do pracy, wybrać się do kina czy na spacer? Takie zagadnienia pojawiły się na konferencji „Laboratorium Dostępności”, zorganizowanej 25 czerwca przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundację Integracja.

Eksperci zwracali uwagę, że w kwestii dostępności jest jeszcze wiele do zrobienia, dlatego trzeba edukować w tym zakresie zarówno architektów, jak i inwestorów. Brakuje bowiem świadomości o potrzebach osób niepełnosprawnych. Wciąż pojawiają się nowe trendy w architekturze, np. projektowanie budynków wielofunkcyjnych, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym i nie tylko. Istotne jest, aby dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu przestrzennemu obiektów i osiedli można było załatwić wszystkie sprawy w możliwie jak najkrótszym czasie.

Podczas konferencji omówiono wyniki raportu dostępności budynków, który został przeprowadzony w latach 2015-2019. Sprawdzono 185 obiektów. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępnych było 49% budynków, a 35% – dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. W 65% obiektów zabrakło oznaczeń na krawędzi stopni schodów. Najgorzej było z dostępnością budynków dla osób z dysfunkcją słuchu. W wielu obiektach nie ma możliwości skorzystania z usług tłumacza języka migowego (tylko 7% zbadanych obiektów oferuje takie wsparcie) oraz pętli indukcyjnej (tym udogodnieniem może pochwalić się 3% przeanalizowanych obiektów).

Aby promować dobre przykłady projektowania i adaptowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, wręczono certyfikat dostępności dla budynku Warsaw Financial Center.

– Certyfikat dostępności budynku podwyższa jego wartość. To znaczy, że nasz budynek spełnia najwyższe standardy. W tym obiekcie jest dużo firm międzynarodowych, które w swojej kulturze organizacyjnej mają różnorodność. Zatrudniają one osoby niepełnosprawne, którym muszą ułatwić poruszanie się po budynku – mówiła Magdalena Błądek z Warsaw Financial Center.

Podczas spotkania zainaugurowano także działalność nowego centrum badawczego i kompetencyjnego „Integracja LAB”, które będzie badać dostępność usług i produktów, a także przygotowywać ekspertyzy. Partnerami inicjatywy są: Wydział Projektowania Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego.