Treść artykułu

Ankieta dot. komunikacji pacjentów z lekarzami

Pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzą badania nad szczególnie ważnymi zagadnieniami, jakie występują w komunikacji między lekarzami i pacjentami. Obecnie realizują projekt naukowy, który dotyczy analiz doświadczeń pacjentów w sytuacji, kiedy otrzymali oni od lekarza informacje o niekorzystnej diagnozie. Niekorzystna diagnoza rozumiana jest tu jako rozpoznanie choroby, która związana jest z trwałymi lub stosunkowo trwałymi zmianami w organizmie, wymagającymi stałego lub długoterminowego leczenia, czy terapii ukierunkowanej na łagodzenie objawów i walkę z bólem. W takim ujęciu niekorzystna diagnoza dotyczy zarówno chorób cywilizacyjnych (np. cukrzyca, choroba wieńcowa, alergie, nowotwory itd.), jak również chorób psychicznych, genetycznych, a także nieuleczalnych w tym schorzeń oczu.

Pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego chcą dowiedzieć się, jak pacjenci odbierają zachowania lekarzy podczas przekazywania informacji o niekorzystnej diagnozie oraz jak tego rodzaju wiadomości wpływają na zachowania pacjentów. Wyniki badań pomogą lekarzom lepiej przekazywać tego rodzaju informacje oraz posłużą w procesie kształcenia studentów medycyny.

Udział w badaniu możne wziąć każda osoba dorosła, która usłyszała od lekarza niekorzystną informację o stanie własnego zdrowia. Badanie ma charakter całkowicie anonimowy i odbywa się za pomocą e-ankiety:(http://www.ebadania.pl/9b1a907ead80ad8f).

Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na stronie Zakładu Socjologii Medycyny i Patologii Społecznej GUMed oraz na stronie facebookowej Zakładu (https://www.facebook.com/zakladsocjologiiGUMed/).